Home » Aktuality » Jak usnadnit dítěti přechod z prázdninového do školního režimu

Jak usnadnit dítěti přechod z prázdninového do školního režimu

Září. Měsíc, který máme snad všichni neodmyslitelně spojený s koncem letních prázdnin a začátkem nového školního roku. Pro děti je to určitý přechod. Některé se těší na své kamarády, které dlouho neviděly, na paní učitelky a pány učitele. Jiné by si prázdniny nejraději prodloužily minimálně o několik měsíců. Spoustu dětí také čeká něco nového. Nová školka, škola, nový kolektiv dětí, učitelé. S jakoukoli větší změnou může přijít i určitý pocit nejistoty. Nabízíme proto několik tipů, jak svým dětem začátek školního roku ulehčit.

1. Pozorujme.

Pozorování je jedním z nástrojů, díky kterému si můžeme udělat určitý obrázek o tom, jak se dítě zrovna cítí. Někdy je tato metoda podceňovaná, ale pokud člověk věnuje pozorování dostatek času a prostoru, velmi často přijde na věci, které v běžném provozu nevidí. Ne vždy se ale nutně trefíme, a proto je dobré si naše domněnky ověřit.

2. Respektujme jeho emoce. 

Dítě může – obzvlášť v začátcích – prožívat nejrůznější emoce, kterým ještě nemusí samo tolik rozumět. Ponechme dítěti právo na své emoce. Možná potřebuje procítit zlobu, smutek, pocit nespravedlnosti,… A vědět, že jsme tu pro něj, i když zrovna prožívá náročnější chvíle.

3. Nechme mu čas.

Většinou nějakou chvíli trvá, než se věci ustálí a dítě si na nový režim zvykne. Vzpomeňme si, jaké byly pro nás např. první dny v nové práci. Trocha času jistě pomůže.

4. Nabídněme mu prostor k vyjádření toho, co cítí.

Každé dítě je jiné. Někdo je radši, když se ho druhý na věci ptá, jinému musíme ponechat dostatek prostoru k tomu, aby se rozpovídalo samo. V každém případě by ale mělo cítit, že nám na tom, co prožívá, záleží.

5. Dopřejme mu společný čas s rodinou.

Než se usadí kolektiv a děti si najdou nové kamarády, určitě ocení nějaké společné rodinné aktivity. Může to pro něj znamenat hladší přechod z prázdninového do školního režimu.

Každé dítě je jedinečné a potřebuje trochu něco jiného. Naším úkolem je pomoci mu změnu co nejlépe ustát a vplout spolu s ním do režimu školní docházky. 

Přejeme klidný a úspěšný školní rok všem dětem, studentům i jejich rodičům.

Autorka článku: Monika Parobková

Comments are closed.