Home » EnviKlub HURÁ VEN

EnviKlub HURÁ VEN

.

Barbora Kompanová

zakladatelka, koordinátorka, členka výkonné rady

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_02065.jpg.

Narodila jsem se v Českých Budějovicích, kde jsem žila do svých 20 let. V dětství jsem chodila do skautského a poté do zálesáckého oddílu, kde jsem se učila žít v přírodě. Studentská léta jsem trávila v Brně na lékařské fakultě  kde jsem získala titul Mgr. v oboru optik, optometrista.

Nyní žiji s rodinou v Hostivici, kde trávím většinu času na rodičovské dovolené se synkem Ondrou (nar leden 2012), Vítkem (září 2015) a dcerou Šárkou (únor 2019).

Ondra je tím, kdo mě dovedl k myšlence založit lesní dětský klub v Hostivici. Je velice šikovný a zvídavý. Chtěla jsem, aby měl možnost užít si svobodné a krásné dětství a to se mi díky LDK, pevně věřím, splnilo.

S dětmi v LDK bych ráda do hloubky prozkoumala zákony permakulturního pěstování plodin a zda a jak fungují přírodní  zahrady.

.

Gabriela Horáčková

hlavní průvodkyně dětí s třídenní docházkou

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20200303_095226-1-576x1024.jpg.

Dětství jsem prožila na okraji Prahy, vyrůstala jsem tedy prakticky v přírodě, o které jsme si s maminkou často povídaly a později si v ní s kamarádkami hledaly nejrůznější dobrodružství. Po část svého dětství jsem byla členem turistického oddílu mládeže (TOM).

Po rodičovské dovolené, krásných, naplno prožitých 4 letech, mi již nedávalo smysl vracet se ke své první kariéře (hlavní účetní) a přemýšlela jsem, jak využít nově nabitých zkušeností načerpaných rodičovstvím, studiem knih a seminářů ve svém dalším životě. Pro uplatnění na profesní úrovni jsem absolvovala nejprve Školení oddílových vedoucí akr. MŠMT v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pro děti od 3 do 16 let a později certifikovaný kurz MŠMT Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky umožňující profesionální péči a výchovu dětí od narození do 7 let.

V období rodičovské jsem se, jako každá maminka, nejprve hledala v množství rad a doporučení. Nakonec jsem se rozhodla dát na svůj rozum a hlavně cit a nechala se vést laskavými a pro někoho možná alternativními směry výchovy jako R+R, Montessori, Waldorfská pedagogika a jiné třeba i nepojmenované teorie zakládající se na laskavém, chápavém a otevřeném přístupu k dětem. Do LDK mě zavedl vlastní zájem najít pro svého syna dobrou „školku“. Prošla jsem jich nemálo a Hurá ven se celé mé rodině zalíbilo nejvíce. Slovo dalo slovu a nakonec jsme zde zakotvili se synem oba. Ráda se nechávám dětmi inspirovat k poznávání světa kolem nás, a proto je pro mě každý den v LDK velkým dobrodružstvím i poučením.

Motto, které mě oslovuje: „Správně vidíme jen srdcem.“ (Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ)

.

Štefania Simonová

hlavní průvodkyně dětí s dvoudenní docházkou

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je foto-na-medailon-2.jpg.

Zo stredného Slovenska som sa po trojročnom štúdiu v Brne rozhodla zakotviť –  v Prahe, kde som vyštudovala Sociálnu a kultúrnu ekológiu na Karlovej univerzite.

Po množstve hodín strávených medzi stenami knižnice som si uvedomila, že potrebujem viac času tráviť v prírode. Zároveň som sa už dlhšie pohrávala s myšlienkou venovať sa environmentálnej výchove detí. Prienikom týchto dvoch kritérií sa stalo moje pôsobenie v LDK Hurá Ven.

Od februára 2019 sa snažím s rešpektujúcim prístupom sprevádzať deti na ich ceste k poznaniu okolitého sveta a vzťahov, ktoré v ňom fungujú. Tejto zmysluplnej aktivite sa venujem dva krát do týždňa (štvrtok a piatok).

Zvyšok týždňa trávim v Prahe, v kancelárií neziskovej organizácie, v ktorej sa venujeme ochrane prírody a životného prostredia. Voľný čas rada trávim v spoločnosti priateľov, najlepšie na koncerte alebo inom kultúrnom podujatí.

.

Miriam Preková

Asistentka průvodce u dětí s třídenní docházkou

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Miriam-Preková-1-756x1024.jpg.

Narodila jsem se v západních Čechách do zemědělské rodiny a zde jsem strávila i své dětství. S mojí mladší sestrou jsme trávily většinu času venku při různých hrách, jízdou na kole nebo na koni.  

Po ukončení Střední zemědělské školy, jsem se rozhodla pro Vyšší sociálně pedagogickou a teologickou školu. Při studiu na této škole jsem absolvovala praxi v mnoha zařízeních (MŠ, DD, Diagnostický ústav, Jedličkův ústav, Psychiatrická léčebna, Asistenční služba u vozíčkářů). Po narození dcery Kristýny se moje situace a priority změnily, a školu jsem již nedokončila. Za pět let po dceři se mi narodil syn Tadeáš Jan.

Při přestavbě našeho starého domu jsem se naučila, jak fungovat v provizorních podmínkách, tak i mnoho mužských prací. 

Když syn trochu odrostl, tak jsem se navrátila k rodinným kořenům a nastoupila na Českou Zemědělskou Univerzitu v Praze – Suchdol. Zde jsem vystudovala obor Rostlinná produkce. 

Mám ráda přírodu, zvláště pobyt v lese. Zajímám se blíže o vliv přírody na vývoj dětí, vliv na psychické a fyzické zdraví člověka. Ráda trávím čas venku při různých druzích sportu. Baví mne ruční práce (korálkování, plstění, pájení, floristika). 

Práce v LDK je pro mě spojením všech mých zájmů i dovedností. Jsem ráda, že mohu trávit čas s dětmi na čerstvém vzduchu a zároveň zase vidět některé věci dětskýma očima. Líbí se mi zde, že se děti mohou svobodně rozvíjet vlastním tempem v souladu s přírodou.

Pokud nejsem v LDK, dělám další ze svých oblíbených činností, a to je učení floristiky a technik vázání u studentů zahradnického oboru. 

.

Vladimír Adámek

Asistent průvodce u dětí s dvoudenní docházkou

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 2-857x1024.jpg.

Narodil jsem se v Praze, kde také trávím celý svůj život. Po vzoru svého strýce jsem vystudoval polygrafickou školu. Ovšem po několika letech v oboru se můj zájem začal ubírat jiným směrem.

K dětem jsem měl celý život velmi blízko. Jako nejstarší dítě, jsem se velmi podílel i na výchově mého o dvanáct let mladšího bratra. Proto nebylo žádné překvapení, že jsem dva roky strávil na rodičovské dovolené se svým báječným synem. Díky tomu jsem začal úspěšně podnikat jako DJ a moderátor na soukromých akcích. Ke svému podnikání jsem hledal práci, která mě bude stejně naplňovat a bude vstřícná k mým časovým možnostem.

Myšlenka Enviklubu mě naprosto uchvátila. Především je mi velmi blízký způsob výchovy dětí, který je založený především na komunikaci. Ovšem je podle mě i důležitý rozvoj dítěte v samostatnosti, zručnosti, a posouvání vlastních hranic, a to vše jsem našel právě zde.