Home » EnviKlub HURÁ VEN

EnviKlub HURÁ VEN

.

Barbora Kompanová

zakladatelka, koordinátorka, členka výkonné rady

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_02065.jpg.

Narodila jsem se v Českých Budějovicích, kde jsem žila do svých 20 let. V dětství jsem chodila do skautského, a poté do zálesáckého oddílu, kde jsem se učila žít v přírodě. Studentská léta jsem trávila v Brně na lékařské fakultě, kde jsem získala titul Mgr. v oboru optik, optometrista.

Nyní žiji s rodinou v Hostivici, kde trávím většinu času na rodičovské dovolené se synkem Ondrou (nar. leden 2012), Vítkem (září 2015) a dcerou Šárkou (únor 2019).

Ondra je tím, kdo mě dovedl k myšlence založit lesní dětský klub v Hostivici. Je velice šikovný a zvídavý. Chtěla jsem, aby měl možnost užít si svobodné a krásné dětství. A to se mi, díky LDK, pevně věřím, splnilo.

S dětmi v LDK bych ráda do hloubky prozkoumala zákony permakulturního pěstování plodin a zda a jak fungují přírodní  zahrady.

.

Miriam Preková

Průvodkyně

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Miriam-Preková-1-756x1024.jpg.

Narodila jsem se v západních Čechách do zemědělské rodiny a zde jsem strávila i své dětství. S mojí mladší sestrou jsme trávily většinu času venku při různých hrách, jízdou na kole nebo na koni.  

Po ukončení Střední zemědělské školy jsem se rozhodla pro Vyšší sociálně pedagogickou a teologickou školu. Při studiu na této škole jsem absolvovala praxi v mnoha zařízeních (MŠ, DD, Diagnostický ústav, Jedličkův ústav, Psychiatrická léčebna, Asistenční služba u vozíčkářů). Po narození dcery Kristýny se moje situace a priority změnily a školu jsem již nedokončila. Za pět let po dceři se mi narodil syn Tadeáš Jan.

Při přestavbě našeho starého domu jsem se naučila, jak fungovat v provizorních podmínkách i mnoho mužských prací. 

Když syn trochu odrostl, navrátila jsem se k rodinným kořenům a nastoupila na Českou Zemědělskou Univerzitu v Praze – Suchdol. Zde jsem vystudovala obor Rostlinná produkce. 

Mám ráda přírodu, zvláště pobyt v lese. Zajímám se blíže o vliv přírody na vývoj dětí, její vliv na psychické a fyzické zdraví člověka. Ráda trávím čas venku při různých druzích sportu. Baví mne ruční práce (korálkování, plstění, pájení, floristika). 

Práce v LDK je pro mě spojením všech mých zájmů i dovedností. Jsem ráda, že mohu trávit čas s dětmi na čerstvém vzduchu a zároveň zase vidět některé věci dětskýma očima. Líbí se mi zde, že se děti mohou svobodně rozvíjet vlastním tempem v souladu s přírodou.

Pokud nejsem v LDK, dělám další ze svých oblíbených činností, a to je učení floristiky a technik vázání u studentů zahradnického oboru. 

.

Štefania Simonová

Průvodkyně

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je foto-na-medailon-2.jpg.

Zo stredného Slovenska som sa po trojročnom štúdiu v Brne rozhodla zakotviť –  v Prahe, kde som vyštudovala Sociálnu a kultúrnu ekológiu na Karlovej univerzite.

Po množstve hodín strávených medzi stenami knižnice som si uvedomila, že potrebujem viac času tráviť v prírode. Zároveň som sa už dlhšie pohrávala s myšlienkou venovať sa environmentálnej výchove detí. Prienikom týchto dvoch kritérií sa stalo moje pôsobenie v LDK Hurá Ven.

Od februára 2019 sa snažím s rešpektujúcim prístupom sprevádzať deti na ich ceste k poznaniu okolitého sveta a vzťahov, ktoré v ňom fungujú. Tejto zmysluplnej aktivite sa venujem dva krát do týždňa.

Zvyšok týždňa trávim v Prahe, v kancelárií neziskovej organizácie, v ktorej sa venujeme ochrane prírody a životného prostredia. Voľný čas rada trávim v spoločnosti priateľov, najlepšie na koncerte alebo inom kultúrnom podujatí.

.

Michaela Babišová

Průvodkyně

Odmala mi bylo dopřáno zažívat dobrodružství a objevovat krásy přírody v Jižních Čechách, odkud pocházím. Touha mých rodičů, dopřát svým dětem co nejvíc kvalitního času na čerstvém vzduchu, se na mně příjemně podepsala a ovlivnila i můj vztah k okolnímu světu a přírodě. Ten se odrazil v mém výběru oboru studia na vysoké škole a v současnosti dokončuji na Univerzitě Karlově v Praze magisterský obor Sociální a kulturní ekologie. 

Dlouhodobě jsem se věnovala individuální péči o děti i práci v dětském klubu v Praze. Na dětech si nejvíc vážím jejich bezprostřednosti, nadšení a přirozené zvědavosti. Mám radost, že spolu můžeme prozkoumávat jak přírodu v naší blízkosti, tak vztahy a souvislosti, které jsou k její ochraně a respektujícímu přístupu nezbytné. 

Současně působím také v neziskové organizaci Arnika v týmu Praha-město pro život, ve kterém se soustředíme na územní plánování a dlouhodobě prosazujeme ochranu zeleně a kvalitního veřejného prostoru. Pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů a bránit příznivé životní prostředí.

Svůj volný čas trávím se svými nejbližšími na výletech, dlouhým povídáním a podílením se na kulturních a sociálních akcích, například vařením v kolektivu Food not Bombs. 

.

Kristýna Crhánová

Průvodkyně

Narodila jsem se a vyrůstala v centru Prahy, momentálně bydlím na Kladně. Ve volném čase běhám a šiju. Mám dva syny. Jendu (2016) a Tomíka (2019).

Ačkoli jsem vyrůstala v centru města, maminka mě brala co nejvíce ven, kde jsem mohla poznávat alespoň to málo přírody, která v centru Prahy je.

Do lesní školky jsem se dostala úplnou náhodou. Po studiu na pedagogické škole jsem hledala uplatnění v dětském klubu nebo školce. Nakonec jsem dostala nabídku v jedné pražské lesní školce. V té době u nás lesní školky teprve začínaly. Bylo jich pár a pojem lesní školka znal málokdo. Já tenkrát absolutně nevěděla, do čeho se vlastně pouštím. Řekla jsem si: “Proč ne” a šla do toho.

Myšlenka lesní školky mě naprosto uchvátila a práci jsem si zamilovala. Strávila jsem zde čtyři skvělé roky a poté odešla na mateřskou.

Nyní jsem zase zpátky v prostředí, které miluji, v práci, která má smysl.

.

Monika Parobková

PR, správa webu, pronájem zázemí

V lesním klubu jsem začínala jako průvodkyně. Po více než dvou a půl letech přímé práce s dětmi jsem se začala více věnovat práci v pozadí, bez které se spokojené každodenní působení ve školce neobejde. Činností, kterým jsem se začala věnovat, přibývalo a postupně se z nich stala má hlavní náplň. Zkušenosti z role průvodkyně mi dávají pevné kořeny pro další tvorbu, co se Enviklubu týče.

Ve svém volném čase se věnuji přirozené komunikaci s koněm, za kterým jezdím do nedaleké vesničky. Pečuji o kocoury a kočky, které se dostanou do kočičího útulku. Trávím hodně času v přírodě, chodívám na několikadenní túry a věnuji se seberozvoji. Tvořím, maluji, hraji na kytaru a ukulele a užívám si, že jsem.

.

Miroslava Voláková

Spolukoordinátorka

Většinu života jsem strávila v Čechách, hlavně v Praze. Na Pedf UK jsem vystudovala učitelství 2. stupně ZŠ a středních škol v oborech český jazyk a dějepis. Už při studiu jsem cítila, že bych chtěla učit jinak, ale při praxi jsem ještě nevěděla jak. 

Rodičovství mě přivedlo na novou životní cestu, která vedla k Nevýchově, Montessori pedagogice a posléze k lesním školkám. Chtěla jsem dceři dopřát pobyt v přírodě, svobodný pohyb a vychovatelky s respektujícím přístupem, což se mi v Hurá ven podařilo. 

Jsem dobrovolnicí Mateřského centra Studánka na Zličíně, kde organizuji víkendové akce pro děti, kroužky a chod centra. Zabývám se také získáváním grantů a dotací. Své zkušenosti jsem se rozhodla zužitkovat v Hurá ven.


Comments are closed.