Home » Dále nabízíme » Komunitní měna LUPEN

Komunitní měna LUPEN

Pro oblast Hostivice a okolních obcí jsme vytvořili komunitní lokální měnu s názvem Lupen.

O Hostivické lokální měně: LUPENECH

Co je Hostivická lokální měna?

Hostivická lokální měna je (bude) místní výměnný systém pro Hostivici a okolí. Tedy skupina lidí, kteří mezi sebou na principu LETS (Local Exchange Trading System) směňují nejrůznější výrobky a služby. Transakce neprobíhají v korunách, ale skrze virtuální účty běžící na platformě Cyclos. V měně jejíž jednotkou je LUPEN

V čem je LETS jiný než běžná ekonomika?

Lokální výměnný systém má řadu pozitivních dopadů na naše životy. Podporuje místní ekonomiku a rozvoj komunity, není odosobněný a je z velké části postavený na důvěře všech zapojených. Zároveň účastí v něm snižujete svou závislost na světovém finančním systému se všemi jeho negativy. Lokální měna například neumožňuje spekulovat s měnou, nevytváří úroky z dluhu atd.

V čem to celé spočívá v praxi?

Anežce se urodilo hodně hrušek, nemá ale auto, kterými by je přivezla z chalupy. Dita je šikovná kadeřnice, miluje hrušky, ale nemá zahradu. Alešovi před domem stojí nevyužívaný vůz. Anežka si za poplatek půjčí auto od Aleše a zajede na chalupu. Dita si koupí hrušky. Transakce zaúčtují v systému Cyclos, ze kterého se také už dříve dozvěděli, co kdo poptává a nabízí. Dita je momentálně trochu v mínusu, ale to nevadí. Za pár týdnů se jí totiž ozve Milan, že by potřeboval přistřihnout… Takto snadné to je.

Co můžu v rámci Hostivické lokální měny prodávat a nakupovat?

Prakticky cokoliv, o co bude zájem a co není v rozporu se zákonem a dobrými mravy: Výpěstky ze zahrady, rukodělné výrobky, umělecká díla, věci z druhé ruky. Služby od překladů přes hlídání dětí až po instalatérské či stavební práce. Nabízet můžete také třeba zapůjčení auta, různého náčiní, pronájem prostor. V neposlední řadě tu lze inzerovat i jednorázovou krátkodobou výpomoc – stěhování, pomoc na stavbě atd.

Kolik lidí je zapojeno v systému Hostivické lokální měny?

Aktuálně nás je pouze pár, vzhledem k tomu že se snažíme projekt rozjet.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že systém funguje nejlépe, pokud se zapojí cca 100 – 500 lidí.

Jak se mohu přihlásit?

Pokud znáte někoho, kdo se je již členem hostivické LETS komunity, kontaktujte přímo jeho, druhou možností je napsat nám na enviklub@hura-ven.cz. Poté si s vámi domluví schůzku někdo z tzv. průvodců – lidí zodpovědných za registraci nových členů – a podrobně vám vysvětlí, jak systém funguje. Následně vás zaregistrujeme do platformy Cyclos, kde můžete hledat i zadávat inzeráty a začít obchodovat.

Můžu se přihlásit, i když nejsem z Hostivice?

Jak už název napovídá, LETS je lokální systém a nejlépe funguje na místní úrovni. Nemáme ale v úmyslu zájemce nějak filtrovat podle místa trvalého bydliště atd. – pokud například do Hostivice často jezdíte a máte skupině co nabídnout, rádi vás přijmeme. Důležité je, aby bylo ve vašich možnostech dohodnuté zboží či služby v Hostivici vyměňovat. V ČR existuje více regionálních LETS skupin, seznam najdete například zde – můžete se tedy podívat, zda Vám není některá z nich bližší.

Je to všechno legální?

LETS funguje už od 80. let v řadě evropských zemí (např. Velká Británie, Německo). Neexistuje sice žádný zákon, který by fungování podobných alternativ u nás přímo podporoval, ale také to žádný nezakazuje. Někdy zaznívají hlasy, že jde vlastně o krácení daní. Není to pravda – každý účastník LETS je zodpovědný za to, aby příjmy z LETS zdanil v případě, že to vyžaduje zákon (tj. zejména využívá-li LETS v rámci svého podnikání). Většina účastníků ale nabízí spíše tzv. sousedskou výpomoc – v legislativě označovanou jako příležitostnou činnost – která se podle českých zákonů do určitého ročního limitu nedaní.

Jak to formálně funguje?

Hostivický LETS je momentálně ve fázi testování. A jeho fungování do budoucna budeme teprve dolaďovat. Jednou ročně budou ale svolaní účastníci k debatě nad fungováním a úpravě pravidel. Správce systému bude také po ukončení testovací fáze vybírat roční poplatky na provoz serveru a administrativu – od každého člena za kalendářní rok 50 Kč a 50 Lupenů (jednotka pro směnu v rámci Hostivického LETSu). Každý, kdo se chce do Našeho LETSu přidat se musí nejprve sejít s průvodcem, který mu vysvětlí vše potřebné a vytvoří mu profil v Cyclosu. Pro ten budete potřebovat také krátký medailonek o sobě a o tom, co byste rádi nabízeli a poptávali.

Prozatím můžete nakouknout v záložce  Tržiště–> co se u nás nabízí :-),

Kontakt: enviklub@hura-ven.cz

Comments are closed.