Home » K přečtení » Ohlédnutí za tím, co se dělo » Setkání svatojánské noci 24. 6. 2014

Setkání svatojánské noci 24. 6. 2014

V předkřesťanských dobách byl slunovrat svátkem nastávajícího léta. Lidé věřili, že slunce obracející se na své pouti oblohou ztrácí na chvilku moc nad magickými silami země. Ty se dostávají na povrch a mohou ovlivnit kouzelnou moc rostlin či otvírat poklady. Komu se podařilo najít kvetoucí kapradí, mohl se stát neviditelným, rozuměl řeči zvířat a hlavně mohl nacházet ukryté poklady a měl už navždy štěstí. Kdo se však vydal hledat takový květ, musel zachovávat řadu tajných magických rad, nesměl se leknout démonů a různých strašidel. Pod vlivem křesťanství se časem z démonů stali čerti, ale jinak zůstala víra v hledání tajemna nezměněná.

Svatojánská noc byla vždy považována za magickou. Po celé generace se v tuto noc chodilo na sběr bylinek do léčivých nebo kouzelných lektvarů. Všichni toužili nalézt alespoň jednou pověstný kouzelný květ kapradí. Poblíž vesnic se zapalovaly ohně. Důvod nebyl jen v tom, že svátek slavil jeden z nejvýznamnějších křesťanských světců, ale vrcholilo zároveň období letního slunovratu a tyto dny, významné v život našich pohanských předků, doprovázelo vždy mnoho magických obřadů.

svatojánská noc

My bychom Vás rádi pozvali na setkání svatojánské noci…

Podvečer spojený s posezením u ohně, opékáním přinesených dobrůtek, sběrem bylinek a tvořením s nimi. Také si řekneme několik příběhů a vypustíme do světa balóny štěstí 🙂

Setkání se koná v úterý 24.6.2014 v 18:00 na trojúhelníkovém pozemku pod hrází Litovického rybníka (ulice Na Hrázi)
V 17:30 si Vás vyzvedneme poblíž tennisových kurtů v ulici Na Hrázi

S sebou si vezměte  dobrůtky k opékání a k pití.
Dále pak doporučujeme teplejší oblečení a ochranu před hmyzem.

Comments are closed.